Naujienos
Konstruktyvi ir verslui aktuali informacija.
Forumas „GLOBALŪS PROTAI – VIETINIAI IŠŠŪKIAI“
Kovo 15 dieną vyko forumas „Globalūs protai – vietiniai iššūkiai: tarptautinių studentų ir aukštos kvalifikacijos specialistų įtraukimas į Lietuvos augimą“.
Forumo metu siekta atsakyti į šiuos bei dar daugelį kitų iš anksto išsikeltų klausimų:
– Ar verslas ir savivaldybės turėtų įvairiomis priemonėmis prisidėti prie aukštųjų mokyklų pastangų pritraukti daugiau užsienio studentų?
– Ar žinome, kad jei Lietuvos vidutinis atlyginimas, šiuo metu esantis 2006 €, augs 7-10 % kasmet, po 5-7 metų jis pasieks 3200 €, artėdamas prie Austrijos, Švedijos, Nyderlandų atlyginimų lygio ir bus palyginti arti UK bei Prancūzijos lygio, taip kasmet Lietuvą padarant vis patrauklesne kitų šalių piliečiams pas mus imigruoti?
– Ar suprantame, kad iš ~220 000 imigrantų, esant ligšioliniam metiniam 18-20 % augimui, per 5 metus jų skaičius gali pasiekti 500-600 k, kas reiškia, kad kas 4-5 gyventojas nebus lietuvis ir tik 5-7 % iš jų bus aukštos vertės specialistai?
– Ar egzistuoja sąrašas šalių, iš kurių norime pritraukti studentus ir aukštos pridėtinės vertės specialistus? Ar šis sąrašas yra pastovus ar nuolat kintantis ir, jei taip, kaip dažnai jis atnaujinamas? Be to, ar šiose šalyse veikia mūsų ambasados, kurios būtų arti tų šalių piliečių ir galėtų suteikti vizas bei visą informaciją, norintiems studijuoti ar dirbti pas mus?
– Ar žinome, kad tik keli procentai tarptautinių studentų, baigusių studijas Lietuvos aukštosiose mokyklose, pasilieka čia gyventi ir dirbti, lyginant su 50 % JAV ir Vokietijoje? Aukštosios mokyklos, taip pat ne itin stengiasi skatinti studentų pasilikimą, nes prioritetas – tiesiog užpildyti laisvas vietas. Ar mums, kaip valstybei, regionui, reikia, kad tarptautiniai studentai čia pasiliktų? Ką turėtume daryti, kad juos paskatintume likti?
– Ar aukštosios mokyklos patikrina kviečiamus studentus arba gauna valstybės saugumo institucijų pagalbą šiame procese? Šiandien tai nelabai vyksta, visas atrankas atlieka patys mokyklų darbuotojai, vertindami CV ir paraiškas.
– Ar bendrai mokyklos yra pasirengusios mokyti lietuvių kalbos visus užsieniečius privalomai, o ne pasirinktinai? Ar mums svarbu, kad tiek studentai, tiek kiti imigrantai išmoktų ar bent pramoktų lietuviškai, jei nori gyventi ir dirbti Lietuvoje?
– Ar įmanoma sukurti išmintingą ir efektyvią strategiją tarptautinių studentų ir specialistų integracijai, vengiant kitų ES šalių klaidų? Ar šios klaidos yra analizuojamos bei ar kuriama bendra valstybės strategija?
– Ar Lietuvos įmonės yra pasirengusios įveiklinti tarptautinių absolventų potencialą, kad padidintų savo efektyvumą, inovatyvumą bei tarptautinį konkurencingumą naudodamos jų žinias? O gal mūsų verslui tereikia tik žemos kvalifikacijos pigios darbo jėgos?
– Ar mūsų visuomenė yra pasirengusi susidoroti su kultūrinėmis ir socialinėmis įtampomis bei noriai priimti ir integruoti užsieniečius, kad išvengtų klaidų, kurios sukėlė daugybę problemų Vakarų ir Šiaurės Europoje?
– Ar suvokiame, kad gerai integruoti imigrantai gali padėti šaliai stiprėti, o blogai integruoti – gali kelti įvairias rizikas, tapti “penktąja kolona”?
– Ar mūsų valdžios ir verslo vadovai pajėgūs įvertinti rizikas šalies saugumui ir atpažinti ribą tarp verslo bei šalies konkurencingumo bei visuomenės saugumo?
Dalyvių pranešimus galite rasti: https://www.iqforumas.lt/tarptautiniaitalentai2024
Video:
Kitos naujienos
Verslo diena Telšiuose paminėta įkvepiančiomis nominacijomis
Kasmet antrą lapkričio penktadienį švenčiama profesinė verslo atstovų šventė – Verslo diena....
Plačiau
Prekybos, pramonės ir amatų rūmai – 100 patirties metų Lietuvoje
Prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija pradeda švęsti veiklos šimtmetį. Šia proga kviečiame apžvelgti...
Plačiau
Lapkričio 26-ąją – kasmetinė Šiauliai SMART konferencija „Verslo efektyvumo alchemija“
Lapkričio 26-ąją startuoja vienas svarbiausių mūsų metinių renginių – Šiauliai SMART konferencija, kurios...
Plačiau