Naujienos

VDI informuoja: artimiausiu metu Šiaulių teritoriniame skyriuje bus sugriežtinta kontrolė
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) artimiausiu metu stiprina kontrolę darbo vietose, kur kyla pavojus nukristi iš aukščio. Tokie nelaimingi atsitikimai fiksuojami visoje Lietuvoje, tačiau regionuose ši problema išlieka ypač opi – čia dažniau dirbama neapsaugotose statybvietėse, stokojama saugos priemonių, o darbuotojai patiria sunkias ar net mirtimis pasibaigusias traumas. Šiauliuose, Mažeikiuose, Kupiškio rajone įvykę pastarųjų mėnesių atvejai rodo, kad situacija nesikeičia metų metus.
Ypatingas dėmesys bus skiriamas statybvietėms. Nustačius darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų pažeidimus, nebus apsiribojama tik rekomendacijomis – darbdaviams ir atsakingiems asmenims bus taikomos griežčiausios administracinės sankcijos.
„Nelaimių statistika nekinta – darbuotojai ir toliau patiria sunkias traumas, o kai kuriais atvejais kyla pavojus gyvybei, todėl turime reaguoti griežčiau, ypač kai saugos priemonių nesilaikoma akivaizdžiai“, – sako Šiaulių teritorinio skyriaus vedėjas-vyriausiasis darbo inspektorius Aidas Šiurkus.
Tačiau šie skaičiai – ne tik statistika. „Už kiekvienos nelaimės slypi žmogus – jo šeima, laukiančios rankos, vaikų akys, kurioms reikia abiejų tėvų, – pabrėžia A. Šiurkus. – Būtent todėl raginu visus – ir darbdavius, ir darbuotojus – sustoti, susimąstyti, neimprovizuoti saugos klausimais.“
Šiaulių teritorinio skyriaus vedėjas akcentuoja, kad darbo saugos taisyklės – tai ne formalus dokumentas, kurį galima pasikabinti ant sienos. „Tai mūsų kasdienio gyvenimo dalis, nuo kurios priklauso viskas – net gyvybė“, – sako jis ir ragina ugdyti vieniems kitų pasitikėjimą.
„Nesibaiminkime klausti, jei nežinome, ir nedvejokime priminti, jei matome, kad kažkas pamiršta darbo saugos taisykles, – pabrėžia A. Šiurkus. – Stenkimės suprasti šių taisyklių esmę ir jų laikykimės – tiek darbe, tiek gyvenime, nes tai yra pagarba gyvybei.“
Sunkiai sužalotas darbuotojas statybvietėje Šiauliuose
2025 m. birželį Šiauliuose nuo pastolių, kurių aukštis siekė 1,88 m, nukrito sienos mūrijimo darbus vykdęs darbuotojas. Įvykio metu pastoliai buvo be turėklų (aptvėrimų). Darbuotojas patyrė sunkią galvos traumą – židininę smegenų kontūziją, kaukolės skliauto lūžį ir kitus sužalojimus. Šiuo metu jis gydomas reanimacijoje, medikai kovoja dėl jo gyvybės.
Įkrito pro šiferinį stogą – nelaimė Šiaulių įmonės darbuotojui
Gegužę įvyko dar viena skaudi nelaimė Šiaulių įmonės darbuotojui. Pamainos meistras, pastebėjęs, kad serviso stogas leidžia vandenį, nusprendė pats įvertinti situaciją – be jokių apsaugos priemonių kopėčiomis užlipo ant pastato šiferinio stogo. Stogas neatlaikė svorio, vyras iš maždaug 5–6 metrų aukščio nukrito tiesiai į vilkikų remonto duobę, kuri tuo metu buvo neuždengta. Darbuotojas patyrė dubens, šonkaulių ir stipinkaulio lūžius.
Pastoliai be apsaugos – kritimas Kupiškio rajone
Dar vienas atvejis, tiriamas VDI, įvyko Kupiškio rajone. Darbuotojas, atlikdamas mūrijimo darbus, taip pat nukrito nuo neapsaugotų pastolių. Pirminiais duomenimis, naudojami pastoliai buvo be apsauginių turėklų, o darbuotojas nedėvėjo jokios papildomos apsaugos. Šiuo metu renkami duomenys apie tikslias įvykio aplinkybes.
Rizika nesirenka – krinta ir patyrę specialistai
Visais trimis atvejais darbuotojai buvo patyrę – turėjo kvalifikaciją, darbo įgūdžius. Tai tik dar kartą primena, kad nelaimės ištinka ne tik naujokus ar neapmokytus darbuotojus, bet ir kiekvieną žmogų, kuris pamiršta ar ignoruoja saugos reikalavimus.
Visiems mums – tiek dirbantiems, tiek vadovaujantiems, tiek stebintiems – būtinas didesnis sąmoningumas ir atsakomybė, primena Šiaulių teritorinio skyriaus vedėjas. „Jei pastebėjote pavojų – pasakykite, jei abejojate dėl saugumo – sustokite, nedrąsu paklausti – vis tiek klauskite, nes saugus darbas prasideda nuo mažų sprendimų, kuriuos priimame kasdien, ir nė viena gyvybė nėra verta skubos ar taupymo, kai aukojama sauga“, – akcentuoja A. Šiurkus.
VDI primena: darbdaviai privalo užtikrinti, kad darbai aukštyje būtų organizuojami saugiai – naudojant kolektyvines saugos priemones, aptvėrimus, stabilius pastolius ir kopėčias, taip pat reikalauti, kad darbuotojai dėvėtų asmenines apsaugos priemones.
VDI informacija